
“Monaco” apsver iespēju uz laiku pamest Eirolīgu, un Stambulas “Bešiktaš” tiek uzskatīts par galveno kandidātu, kas varētu aizstāt Monako klubu, tomēr Eirolīgas akcionāri nopietni apsver arī neparastu 19 komandu formātu nākamajai sezonai.
“Monaco”, kas pēdējās piecas sezonas spēlējis Eirolīgā pēc kvalificēšanās caur Eirokausu, strādā pie plāna uz laiku atkāpties no šī turnīra. Monako klubam ir nodrošināta 3+2 licenču struktūra, kas iegūta caur Eirokausu.
Saskaņā ar BasketNews iegūto informāciju “Monaco” ilgtermiņa mērķis joprojām ir atgriešanās Eirolīgā kā pastāvīgai franšīzei. Klubs cer nostiprināt savas pozīcijas, gatavojoties paredzamajai Eirolīgas paplašināšanai līdz 24 komandām, vienlaikus uzlabojot finansiālo situāciju un pabeidzot notiekošās pārmaiņas vadības un sponsoru struktūrā.
Ja “Monaco” patiešām pametīs Eirolīgu pirms 2026./27. gada sezonas, līga varētu aizpildīt atbrīvoto vietu ar citu klubu, kas saņemtu īpašo uzaicinājumu (wild card). Daudzi Eirolīgas pārstāvji uzskata, ka galvenais kandidāts uz šādu uzaicinājumu ir Stambulas “Bešiktaš”, kas aizvadītajā sezonā zaudēja Eirokausa finālā.
Tomēr BasketNews rīcībā esošā informācija liecina, ka arvien lielāku atbalstu gūst arī cits scenārijs. Tiek sagaidīts, ka Eirolīgas akcionāri apspriedīs iespēju 2026./2027. gada sezonā spēlēt ar 19 komandām, nevis aizstāt Monako ar citu klubu.
Tas nozīmētu, ka katrā kārtā viena komanda nespēlētu, tādējādi sezonas gaitā iegūstot papildu atpūtas laiku.
Regulārās sezonas spēļu skaits katrai komandai samazinātos no 38 līdz 36, mazinot slodzi, kas pēdējos gados kļuvusi par vienu no visvairāk apspriestajiem jautājumiem starp spēlētājiem, treneriem un klubu vadītājiem Eiropā.
Avoti norāda, ka bažas par arvien saspringtāko kalendāru ir bijis viens no galvenajiem tematiem pēdējās Eirolīgas diskusijās, un daļa iesaistīto 19 komandu formātu uzskata par pagaidu kompromisu, kas ļautu saglabāt plašu turnīru, vienlaikus samazinot slodzi komandām.
Tas, vai Eirolīga paliks pie 20 komandām un tai pievienosies “Bešiktaš”, vai arī izvēlēsies netradicionālo 19 komandu modeli, būs viens no galvenajiem jautājumiem Eirolīgas valdes sēdē 26. jūnijā.
“Monaco” ir bijis viens no stabilākajiem Eirolīgas projektiem, kopš pievienošanās turnīram 2021. gadā katru sezonu sasniedzot izslēgšanas spēles. Klubs nostiprinājis savu vietu Eiropas elitē, divreiz sasniedzot “Final Four”, tostarp spēlējot Eirolīgas finālā Abū Dabī 2025. gadā.
Tikmēr “Bešiktaš” radījis spēcīgu argumentu par labu savai uzņemšanai Eirolīgā, šosezon sasniedzot Eirokausa finālu un Turcijas līgas finālsērijā cīnoties pret 2025. gada Eirolīgas čempioniem Stambulas “Fenerbahce”.